XXI memoriał im. Piotra Nowackiego

W dniu 19 sierpnia 2016 roku w Nawojowej przy pięknej słonecznej pogodzie odbył się już XXI memoriał poświęcony pamięci tragicznie zmarłemu koledze Piotrowi Nowackiemu. Impreza ta powiązana była również z obchodami jubileuszu 40-lecia powstania OZPN w Nowym Sączu. Jak co roku przybyło większość Komisji Sędziowskich działających w Małopolskim Związku Piłki Nożnej. Dodatkową atrakcją był udział Komisji sędziowskiej reprezentującej naszych południowych sąsiadów ze Słowacji. Reprezentacja Vychodoslovenskiego Futbalovego Zvazu (VsFZ), który obejmuje swoim obszarem 1/4 powierzchni Słowacji gościła u nas po raz drugi. Jej trenerem był sędzia Ekstraklasy Julius Straka.

Na memoriał przybyło wielu znamienitych gości, a wśród nich prezes MZPN Ryszard Niemiec oraz Przewodniczący Kolegium Sędziów MZPN Andrzej Sękowski. OZPN w Nowym Sączu reprezentował prezes Robert Koral wraz ze swoimi współpracownikami: wiceprezesem Antonim Ogórkiem, sekretarzem Bogusławem Klimkiem oraz księgową Kingą Wańczyk. Byli również obecni prezesi podokręgów z Podhala i Gorlic: Jan Kowalczyk i Zbigniew Augustyn. Kolegium sędziów w Nowym Sączu reprezentował jej przewodniczący Stanisław Brożek.

Warto odnotować fakt, że spotkania rozgrywane na obiektach sportowych w Nawojowej prowadzili zaprzyjaźnieni arbitrzy ze Słowacji, a z pomocą przyszli im również sędziowie reprezentujący KS Nowy Sącz. Zanim rozpoczęły się rozgrywki o godzinie 15:30 ksiądz Józef Wojnicki odprawił mszę świętą w intencji Piotra Nowackiego oraz wszystkich sędziów, którzy zmarli w minionym roku. Mecze rozpoczęły się po godzinie 16. W pierwszej kolejce zmagań KS Nowy Sącz przegrał z KS Nowym Targiem (0:1). Bardzo ciekawie zapowiadało się spotkanie pomiędzy KS Brzesko z VsFZ Slovensko. Jednak w tym spotkaniu bramki nie padły, a pojedynek zakończył się podziałem punktów (0:0). W pozostałych spotkaniach KS Tarnów pokonał KS Kraków (1:2), a KS Gorlice wygrały z KS Limanowa (0:1).

Po inauguracyjnej kolejce przyszła pora na uroczyste otwarcie memoriału. Gości przywitał Przewodniczący komisji sędziowskiej w Nowym Sączu Konrad Kolak wraz z Prezesem sędziów OZPN Stanisławem Brożkiem. Krótkie przemówienie wygłosił również Prezes MZPN pan Ryszard Niemiec. Po krótkiej chwili oficjalnych przywitań wznowiono rozgrywki na obiektach Nawoja Nawojowa.

KS Nowy Sącz aby wyjść z grupy nie mógł sobie pozwolić na żaden błąd. Do następnego pojedynku mierzył się z KS Kraków. To spotkanie zakończyło się zwycięstwem gospodarzy (3:1). W grupie B pewnie swoje spotkania wygrał KS Brzesko oraz goście ze Słowacji. W związku z czym pewnie awansowali do dalszej fazy rozgrywek. W grupie A w walce o awans liczyły się jeszcze Nowy Sącz, Nowy Targ oraz Tarnów. Jednak wyniki w ostatniej kolejce zdecydowały o tym, że z pierwszego miejsca mimo porażki w pierwszej kolejce wyszli gospodarze z Sącza, a tuż za nimi uplasowała się ekipa z Nowego Targu.

Po podliczeniu punktów i bilansu bramkowego drużyny przystąpiły do fazy pucharowej. W pierwszym pojedynku KS Limanowa pokonała KS Tarnów (1:2). KS Gorlice nie poradziły sobie z KS Kraków (1:3). W walce o finał Nowy Sącz uległ gościom ze Słowacji, a Nowy Targ dość niespodziewanie pokonał faworyzowaną ekipę z Brzeska.

W spotkaniu o 7. miejsce pomiędzy KS Gorlice oraz KS Tarnów seria rzutów karnych zdecydowała o zwycięstwie drużyny z Tarnowa (2:2 k.2:3). W meczu, którego stawką było 5. miejsce KS Kraków dość pewnie pokonał KS Limanowa (4:1). Spotkanie o 3. miejsce zostało rozegrane pomiędzy ekipami z Nowego Sącza oraz Brzeska. Obie drużyny dość często mierzą się w różnych turniejach, trudno było w tym pojedynku wskazać zwycięzcę. Mecz był bardzo wyrównany, obie ekipy stwarzały sobie groźne sytuacje na zdobycie bramki. Brzesko na chwilę przed końcem spotkania prowadziło 2:1, jednak jedna z akcji „rozpaczy” Nowego Sącza przyniosła im upragnioną bramkę. Jednak w serii jedenastek to ekipa z Brzeska okazała się lepsza i uplasowała się na najniższym stopniu podium (2:2 k. 3:4).

W spotkaniu finałowym spotkali się zatem goście ze Słowacji z KS Nowy Targ. Całe spotkanie kontrolowane było przez naszych gości z zagranicy, którzy pewnie pokonali ekipę z Podhala (3:0). Po ostatnim gwizdku, który kończył zmagania sportowe wszystkie ekipy zasiadły przy stołach i przystąpiły do wspólnej „biesiady”. Chwilę później odbyło się uroczyste wręczenie nagród i pucharów.Królem strzelców został Seweryn Kozub (Brzesko), który zgromadził 6 bramek. Najlepszym zawodnikiem (w tym wypadku zawodniczką) okrzyknięto Martę Chmioła z KS Tarnów, a najlepszym bramkarzem Jakuba Eperyesi z VsFZ Słowacja. Po odebraniu nagród i indywidualnych odznaczeń, XXI memoriał im. Piotra Nowackiego został oficjalnie zakończony, lecz wspólna zabawa ekip sędziowskich trwała do późnych godzin wieczornych.

Podsumowując zakończony XXI memoriał im. Piotra Nowackiego było imprezą bardzo udaną. Takie spotkania są bardzo potrzebne aby poszczególne komisje sędziowskie reprezentujące MZPN mogły się zintegrować i wymienić doświadczeniami. Sędziowie w takich spotkaniach chętnie biorą udział i dzielą się swoimi uwagami i spostrzeżeniami, z czego ich młodsi koledzy mogą się wiele nauczyć. Emocje sportowe towarzyszące rozgrywkom sportowym rozgrywanym w tym dniu często schodzą na dalszy plan. Najważniejsze w tym dniu jest wspólna zabawa sędziów, chwila refleksji i zebranie sił przed zbliżającym się trudnym i wyczerpującym sezonem rozgrywkowym 2016/2017.

grupa A:

1.NOWY SĄCZ – 6 pkt, 6:2
2. NOWY TARG – 5 pkt, 2:1
3.TARNÓW – 4 pkt, 2:4
4. KRAKÓW – 1 pkt, 3:6

Nowy Sącz – Nowy Targ 0:1
Kraków – Tarnów 1:2
Nowy Targ – Tarnów 0:0
Nowy Sącz – Kraków 3:1
Tarnów – Nowy Sącz 0:3
Kraków – Nowy Targ 1:1

grupa B:

1. BRZESKO – 7 pkt, 8:2
2. VsFZ Slovensko – 5 pkt, 5:0
3. GORLICE – 4 pkt, 3:4
4. LIMANOWA – 0 pkt, 0:10

Limanowa – Gorlice 0:1
VsFZ Słowacja – Brzesko 0:0
Brzesko – Gorlice 4:2
Limanowa – VsFZ Słowacja 0:5
Brzesko – Limanowa 4:0
Gorlice – VsFZ Słowacja 0:0

Faza Play Off:

Tarnów – Limanowa 1:2
Gorlice – Kraków 1:3
Nowy Sącz – VsFZ Słowacja 1:2
Brzesko – Nowy Targ 1:2
Mecz o 7 miejsce: Gorlice –Tarnów 2:2 k.2:3
Mecz o 5 miejsce: Kraków – Limanowa 4:1
Mecz o 3 miejsce: Nowy Sącz – Brzesko 2:2 k. 3:4
Finał: VsFZ Słowacja – Nowy Targ 3:0

Kolejność końcowa:
1. VsFZ Słowacja
2. KS Nowy Targ
3. KS Brzesko
4. KS Nowy Sącz
5. KS Kraków
6. KS Limanowa
7. KS Tarnów
8. KS Gorlice

Drużynie z Nowego Sącza nie udało się powtórzyć sukcesu sprzed kilku tygodni, kiedy to na silnie obsadzonym turnieju w Brzesku zajęła 1. miejsce. Tym razem forma drużyny była równie wysoka, lecz zabrakło trochę szczęścia.

Występowaliśmy w składzie: Stefan Mac oraz Maciej Młynarczyk, Przemysław Grębski, Jan Horowski, Witold Mróz, Dawid Mituś, Maciej Hojniak, Dominik Głąb, Piotr Podkanowicz, trener – Marek Ogórek.

Relację sporządził Łukasz Kogut
Sędzia klasy Okręgowej, KS Nowy Sącz
Wyniki, tabele oraz statystyki przygotował Paweł Bielak
Sędzia klasy „A”, KS Nowy Sącz

Galeria z turnieju jest dostępna pod tym linkiem.