Relacja oraz galeria z XXII Memoriału im. Piotra Nowackiego

Galeria z Memoriału

(Materiał wideo opublikujemy wkrótce w osobnym poście)

W dniu 24 sierpnia 2017 roku na obiekcie Skalnika Kamionka Wielka przy słonecznej pogodzie odbył się XXII Memoriał poświęcony pamięci tragicznie zmarłemu koledze Piotrowi Nowackiemu. Piotrek był młodym, utalentowanym sędzią III ligi z Kolegium Sędziów Nowy Sącz. Jak co roku na turniej zostały zaproszone reprezentacje Kolegiów Sędziowskich zrzeszonych w Małopolskim Związku Piłki Nożnej. W sumie 8 drużyn. Tuż przed rozpoczęciem rozgrywek okazało się, że ze względu epidemię grypy żołądkowej w turnieju nie wystąpi drużyna Nowy Sącz Girls składająca się z sędzin należących do Komisji Sędziowskiej w Nowym Sączu, uzupełniona o zawodniczki KS Starówka Nowy Sącz (II liga kobiet).

Przed rozpoczęciem rozgrywek przedstawiciele naszego Kolegium złożyli wiązankę na grobie zmarłego kolegi. Następnie ksiądz prałat Józef Wojnicki koncelebrował mszę świętą w intencji Piotra oraz wszystkich sędziów, którzy odeszli w tym roku. Byli obecni na niej sędziowie oraz goście Memoriału.

Rozgrywki sportowe rozpoczęły się po godzinie 16. W pierwszej kolejce zmagań KS Nowy Sącz przegrał z KS Nowym Targiem. W drugim spotkaniu tej grupy Kraków dość pewnie pokonał zespół Bochni 3:1. W następnej kolejce spotkali się triumfatorzy oraz przegrani poprzednich spotkań. W meczu o zachowanie teoretycznych szans na wyjście z grupy Bochnia pokonała gospodarzy turnieju. Z kolei Kraków uporał się z ekipą z Podhala umacniając się w ten sposób na pozycji lidera. W ostatniej serii spotkań najciekawiej zapowiadał się pojedynek między Nowym Targiem i Bochnią. Zwycięstwo 2:1 zapewniło „góralom” awans z grupy z 2 miejsca.

W Grupie „B” po wycofaniu się zespołu Nowy Sącz Girls rywalizowały trzy zespoły. W pierwszym spotkaniu Limanowa uległa Gorlicom 1:0. W drugiej kolejce jeden z głównych faworytów turnieju Brzesko wysoko pokonało Gorlice 4:0, by w ostatniej kolejce po wyrównanym i pełnym dramaturgii spotkaniu ulec Limanowej 2:1. Lepszy bilans bramkowy zadecydował, że do dalszej fazy turnieju z pierwszego miejsca awansowało Brzesko, tuż za nim uplasowała się Limanowa, a trzecim miejscem musiały zadowolić się tym razem Gorlice.

W przerwie między pojedynkami w grupach odbyło się uroczyste otwarcie Memoriału. Gości przywitał Przewodniczący Komisji Sędziowskiej w Nowym Sączu Konrad Kolak wraz z Prezesem Kolegium Sędziów OZPN Stanisławem Brożkiem. Wśród przybyłych znaleźli się między innymi: rodzina Nowackich, Przewodniczący Kolegium Sędziów MZPN Andrzej Sękowski, Prezes OZPN w Nowym Sączu Robert Koral oraz jego zastępca Antoni Ogórek, byli Prezesi OZPN-u Marian Kuczaj i Zbigniew Stępniowski, Prezes Podokręgu Piłki Nożnej w Gorlicach Zbigniew Augustyn, Wiceprezes Podhalańskiego PPN Bogusław Górnik. Po powitaniu drużyn i oficjeli  wznowiono rozgrywki na obiektach Skalnika.

W spotkaniu o 5 miejsce Gorlice uporały się z Bochnią, wygrywając stosunkiem 3:1. W półfinałach turnieju spotkał się Kraków z Limanową oraz Brzesko z Nowym Targiem. W pierwszym spotkaniu trudno było wskazać faworyta, lecz ostatecznie to goście z Limanowej wygrali spotkanie 3:1 i jako pierwsza ekipa zameldowała się w finale, czekając na swojego rywala którego miał wyłonić pojedynek ekipy Brzeska oraz Nowego Targ. Po zaciętym i wyrównanym spotkaniu drużyna z Podhala wygrała 2:1. W meczu o trzecie miejsce padła tylko jedna zwycięska bramka dla drużyny z Brzeska.

Przed rozpoczęciem turnieju raczej nikt nie typował, że w finale zobaczymy zespoły z Limanowej i Nowego Targu, to tylko świadczy o wyrównanym i wysokim poziomie wszystkich zespołów biorących udział w memoriale. Sam finał był bardzo pasjonującym widowiskiem. Wokół areny zmagań zgromadziło się wielu kibiców i honorowych gości którzy chcieli zobaczyć ten pojedynek. Każda drużyna dawała z siebie wszystko i nie odstawiała nogi. Jednak ostatecznie to Nowy Targ wygrał 2:1 i został zwycięzcą XXII memoriał im. Piotra Nowackiego. Po końcowym gwizdku sędziego „Górale” odtańczyli taniec radości na boisku.

Po sportowych zmaganiach odbyło się uroczyste wręczenie nagród i pucharów. Królem strzelców został Krzysztof Łukaszczyk (Nowy Targ). Odebrał on pamiątkową statuetkę oraz koszulkę drużyny Sandecji Nowy Sącz z podpisami wszystkich zawodników pierwszej drużyny którą wręczył mu dyrektor sportowy Sandecji  Nowy Sącz Arkadiusz Aleksander. Najlepszym zawodnikiem wybrano Tomasza Śmierciaka (Limanowa), a najlepszym bramkarzem okrzyknięto Michała Fudalę (Brzesko). Po odebraniu nagród i indywidualnych odznaczeń, XXII memoriał im. Piotra Nowackiego został oficjalnie zakończony, lecz wspólna zabawa ekip sędziowskich trwała do późnych godzin wieczornych.

Dobrym podsumowaniem XXII memoriału im. Piotra Nowackiego będą słowa Prezesa A. Sękowskiego, który podczas ceremonii zamknięcia turnieju powiedział, że nasz Memoriał nie jest zwykłym turniejem sędziowskim, ale ma specjalną rangę związaną z upamiętnieniem Piotrka oraz pozostałych zmarłych kolegów sędziów. Jest na nim miejsce nie tylko na sportowe emocje związane z rywalizacją na boisku, czy żarty przy biesiadnym stole, ale również na chwilę refleksji i zadumy. 

Pozostaje nam podziękować za fantastyczną frekwencję zaproszonych gości oraz liczne pozytywne sygnały dotyczące organizacji imprezy. Już teraz zapraszamy na przyszłoroczną edycję.

Drużyna z Nowego Sącza wystąpiła w składzie: Stefan Mac oraz Jan Tokarczyk, Przemysław Grębski, Witold Mróz, Dawid Mituś, Maciej Hojniak, Ciężobka Grzegorz, Kamil Sobczak.

Miejsce Grupa A Pkt Br Grupa B Pkt Br
1. Kraków 7 5:2 Brzesko 6 8:2
2. Nowy Targ 6 4:3 Limanowa 6 5:2
3. Bochnia 3 4:6 Gorlice 6 4:4
4. Nowy Sącz 1 1:3 Nowy Sącz Girls 0 0:9

Wyniki w grupach

Nowy Sącz – Nowy Targ 0:1 Limanowa – Gorlice 0:1
Bochnia – Kraków 1:3 Brzesko – Nowy Sącz Girls 3:0 walk.
Bochnia – Nowy Sącz 2:1 Limanowa – Nowy Sącz Girls 3:0 walk.
Kraków – Nowy Targ 2:1 Brzesko – Gorlice 4:0
Nowy Targ – Bochnia 2:1 Brzesko – Limanowa 1:2
Nowy Sącz – Kraków 0:0 Gorlice – Nowy Sącz Girls 3:0 walk.

Półfinały:

Nowy Sącz – Nowy Sącz Girls 3:0 walk.

Gorlice – Bochnia 3:1

Kraków– Limanowa 1:3

Brzesko – Nowy Targ 1:2

 

Mecz o 7 miejsce:        Nowy Sącz – Nowy Sącz Girls 3:0 walk.

Mecz o 5 miejsce:        Gorlice – Bochnia 3:1

Mecz o 3 miejsce:        Brzesko – Kraków 1:0

Finał:                        Nowy Targ – Limanowa 2:1

 

Kolejność końcowa:

 1. KS Nowy Targ
 2. KS Limanowa
 3. KS Brzesko
 4. KS Kraków
 5. KS Gorlice
 6. KS Bochnia
 7. KS Nowy Sącz
 8. KS Nowy Sącz Girls

Wyróżnienia:

Król strzelców:           Krzysztof Łukaszczyk

Najlepszy zawodnik:   Tomasz Śmierciak (Limanowa)

Najlepszy bramkarz:   Michał Fudala (Brzesko)

Dziękujemy wszystkim sponsorom i osobom, które pomogły w zorganizowaniu tego wydarzenia. W szczególności:

 1. Okręgowemu Związkowi Piłki Nożnej w Nowym Sączu
 2. Panu Sławomirowi Nowackiemu
 3. Panu Marianowi Kuczajowi
 4. Panu Grzegorzowi Kogutowi
 5. Piekarni Danek – Andrzej Danek
 6. Hurtowni chemicznej SAM-CHEM
 7. Mleczarni DOMINIK
 8. Hurtownia GOSDROB
 9. Arkadiusz Aleksander – KKS SANDECJA
 10. P. Pietrucha
 11. Władysław Jarząb
 12. P. Baran

I wreszcie wielkie na samym końcu (ale to nie znaczy, że najmniej ważne) podziękowania należą się sędziom z KmS w Nowym Sączu, którzy byli mocno zaangażowani w przygotowanie i przeprowadzenie całego turnieju. Kto nie organizował podobnej imprezy ten nie wie ile pracy wymaga i ile osób musi być zaangażowanych. Bardzo nas cieszy, że nasi koledzy, niezależnie od stażu sędziowskiego, tak licznie i chętnie angażują się w organizację. DZIĘKUJEMY!!! Bez Was ta impreza nie mogła by się odbyć.