Zmarł Edward Iwański

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Edwarda Iwańskiego z Krakowa. Wieloletniego sędziego i obserwatora 1 ligi oraz prezesa krakowskich sędziów. Był nietuzinkową postacią o ogromnej charyźmie. Szeroko znaną i lubianą. Pan Edward od wielu lat zmagał się z chorobą nowotworową. Pomimo tego aktywnie uczestniczył w życiu sędziowskim: obserwując sędziów, pojawiając się na turniejach, egzaminach i innych wydarzeniach. Na zawsze pozostanie w pamięci osób, które choć raz miały z nim styczność.

Urodził się 13 października 1938 roku w Skarżysku-Kamiennej. Większość życia spędził w Krakowie. Jako piłkarz występował w AZS Kraków, Piłkarzu Podłęże, Pocisku Bemowo Piskie i Vęgorii Węgorzewo. Po zakończeniu kariery piłkarskiej, krótko jako trener prowadził Prokocim Kraków.
W 1962 roku został sędzią. Od 1974 roku był sędzią szczebla centralnego, a w latach 1981-83 sędzią 1 ligi. Na szczeblu centralnym sędziował 113 meczów, w sumie był arbitrem w 753 spotkaniach.  Był działaczem przez 40 lat na wszystkich szczeblach. Zasiadał w zarządzie Polskiego Kolegium Sędziów, razem z A. Jarguzem, M. Środeckim i S. Eksztajnem. Przez trzy kadencje prezesował Kolegium Sędziów OZPN Kraków. W latach 2010-2012 był Prezesem Podokręgu Piłki Nożnej Kraków. W zarządzie Kolegium Sędziów PPN Kraków zasiadał w kadencji 2012-2016 i odpowiadał za szkolenie obserwatorów. To była jego ostatnia funkcja. Sędzia Zasłużony PZPN, Sędzia Honorowy PZPN.
Ponadto pracował na Wydziale Odlewnictwa AGH. Przepracował tak około 50 lat, w tym prawie 15 na stanowisku kierownika laboratorium odlewniczego.

Odznaczenia: Złoty Krzyż Zasługi, Złota Odznaka TKKF, Złota Odznaka ZNP, Złota Odznaka PZPN, Członek Honorowy MZPN, Medal 75-lecia PZPN, Medal 90-lecia PZPN, Medal 90-lecia MZPN, Medal 95-lecia MZPN, Srebrna Odznaka Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej, Złota Odznaka 80-lecia Krakowskiego Kolegium Sędziów, Złota Odznaka 90-lecia Krakowskiego Kolegium Sędziów, Odznaka za Pracę Społeczną dla m. Krakowa.

(Notka biograficzna zaczerpnięta ze strony KS MZPN)