SIAPOA, czyli jak rozpoznać użycie nieproporcjonalnej siły

Na mocy USSF powstał nowy skrót, który jest warty zapamiętania przez sędziów, mowa o SIAPOA (sześć czynników), które należy uwzględnić przy rozpoznaniu poważnego, rażącego faulu. Wystarczy, aby jeden z poniższych punktów wystąpił na polu gry.

Speed of play the tackle (szybkość/dynamika gry i ataku zawodnika)
Im szybciej porusza się zawodnik, tym większa staje się również siła, czyli wzrasta prawdopodobieństwo narażenia przeciwnika na odniesienie poważnej kontuzji. Dodatkowo, duża szybkość poruszania/przemieszczania się zawodnika sprawia, że łatwiej jest stracić kontrolę nad atakiem, a tym samym trudniejsze jest czyste trafienie w piłkę.

Intent (zamiar)
Czy atak był podszyty złymi intencjami faulującego/miał na celu przestraszenie rywala przed walką z faulującym, czy może jedynym celem ataku było zagranie piłki.

Aggressive nature (stopień agresji)
Czy zawodnik wykonał atak na piłkę jedną, czy dwiema nogami? Pod uwagę należy wziąć dystans atakującego do piłki, oraz moment, w którym zawodnik odrywa nogi od murawy. Im większy dystans, tym mniejsze prawdopodobieństwo na trafienie w piłkę i dużo trudniejsze zapanowanie nad wykonanym atakiem. Czy zawodnik atakuje podeszwą tzw. korkami 😉

Position of the tackler (pozycja atakującego)
Na jakiej wysokości znajduje się noga wykonywająca atak, a jakie następstwo ciągnie za sobą pozycja drugiej nogi.

Opportunity to play the ball (możliwość zagrania piłki)
Czy piłka była w zasięgu gry atakującego? Czy zawodnik wykonujący atak miał możliwość jej zagrania? Czy piłka minęła już zawodnika, zanim doszło do przewinienia? Atak wykonany od tyłu lub z boku (czyli ograniczone pole widzenia piłki przez atakującego) zwiększa prawdopodobieństwo na trafienie w zawodnika niż w piłkę.

Atmosphere of the game (atmosfera meczu)
Sędzia musi „czytać grę” i „czuć atmosferę meczu” oraz zaważać na zachowanie piłkarzy. (tj. frustracja, agresja, niezadowolenie bądź złośliwość).

Arbiter musi wziąć pod uwagę powyższe czynniki i na boisku bardzo szybko je przeanalizować, aby móc według nich podjąć prawidłową decyzję. NIE jest wymagane, aby dana sytuacja musiał spełniać wszystkie warunki SIAPOA. Częścią procesu analitycznego sytuacji, jest wzięcie pod uwagę powyższych punktów i odpowiednie wyważenie każdego z nich, by móc zapewnić podstawowy warunek jakim jest BEZPIECZEŃSTWO ZAWODNIKÓW!