XI KURSOKONFERENCJA – PORONIN 2021

Prelegenci z najwyższej półki, szkolące i inspirujące klipy, wskazówki i wytyczne czerpane z gigantycznego doświadczenia prowadzących – to w wielkim skrócie opis organizowanej przez Komisję Sędziowską w Nowym Sączu przy udziale KS MZPN oraz KS Nowy Targ, XI Kursokonferencji Poronin 2021.

Początkiem grudnia sędziowie z całej Małopolski zjechali się do Poronina by wziąć udział w szkoleniu i poprawić swoją wiedzę i boiskowe umiejętności. Mogli skonfrontować swoje doświadczenie z prawdziwymi profesjonalistami gwizdka i najlepszymi szkoleniowcami w Polsce. Grono wykładowców otwierał obserwator Ekstraklasy oraz szef CORE Polska Marcin Szulc, który dogłębnie i szczegółowo wygryzł się w tematykę poprawnego ustawiania i poruszania się po boisku oraz stosowania prawa korzyści. Klipy z udziałem czołowych sędziów analiza ich poprawnych zachować i tych złych były interesującym doświadczeniem.

Jeszcze większym okazała się analiza nagrań z małopolskich czwartych lig, gdzie wielu sędziów tego szczebla obecnych na szkoleniu mogło obejrzeć w „akcji” właśnie siebie. Zawodowy sędzia asystent Sebastian Mucha przeprowadził wykład na temat analizy i unifikacji interpretacji Przepisów Gry na podstawie wspomnianych nagrań.

Bardzo interesujące okazało się także szkolenie świeżo upieczonego międzynarodowego sędziego Krzysztofa Jakubika.  Tym razem sędziowie mogli pogłębić swoją wiedzę i sposoby reagowania na temat rozróżniania zagadnień SPA czy DOGSO. Przygotowane przez niego klipy oraz wskazówki dawały odpowiedź na często nurtujące naszych sędziów pytania i wątpliwości.

Kolejny na szkoleniowej „scenie” pojawił się zawodowy, międzynarodowy sędzia asystent Konrad Sapela, który swoim kilkudziesięcioletnim doświadczeniem sędziowskim mógłby obdarzyć wielu naszych kolegów, a i anegdot i przygód pewnie jeszcze by starczyło. Pan Konrad skupił się na zarządzaniu zawodami oraz wskazał jak ważna w naszym sędziowskim zawodzie jest mentalność i wynikające z niej trudności.

W ostatnim punkcie szkolenia przewodniczący KS MZPN Jakub Ślusarski przeprowadził panel dyskusyjny z wykładowcami. Mogli oni powspominać swoje początki, przeanalizować jak zmieniały się przepisy za czasów ich karier i jaki wpływ na sędziowanie miały wszelakie innowacje od „beeperów” przez system komunikacji po VAR.

Na uroczystym zakończeniu Kursokonferencji zaszczycili wszystkich swoją obecnością Prezesi: PPN Nowy Sącz Paweł Cieślicki oraz PPN Nowy Targ Jan Kowalczyk, którzy zawsze wspierają organizacje sędziowskie i tego typu szkolenia.

Na koniec wszyscy biorący udział mogli wziąć udział w integracyjnej biesiadzie. Podziękowania należą się wspomnianym wykładowcom oraz organizatorom imprezy, a więc Jakubowi Ślusarskiemu, Stanisławowi Brożkowi, Marcinowi Tesarskiemu, Pawłowi Janusowi, Hubertowi Kożuchowi oraz Jerzemu Drabikowi. Szkolenie było możliwe dzięki dofinansowaniu przez Małopolski Związek Piłki Nożnej.

W szkoleniu udział wzięły wszystkie komisje sędziowskie z całej Małopolski: Kraków, Nowy Sącz, Nowy Targ, Gorlice, Limanowa, Bochnia, Brzesko, Wieliczka, Chrzanów, Oświęcim, Olkusz, Tarnów, Wadowice, Myślenice i Żabno.

Damian Szczerba