Czy sędziowanie z odznaką jest obowiązkowe?

Dla przypomnienia prezentujemy koleżankom i kolegom fragment z ostatniego wydania czasopisma SĘDZIA. Cytowany tekst znajdziecie na stronie 15 tego wydania.  Prosimy sobie wziąć do serca poniższe słowa.

„Czy sędziowanie z odznaką jest obowiązkowe?

Przepraszam za porównanie, ale to tak, jakby pytać, czy sędzia musi mieć umyte buty i czysty strój. Tych kwestii nie uregulują Przepisy Gry, nie ma tego zwykle w regulaminach KS. Ale każdy sędzia po prostu musi to wiedzieć: TAK, JEST OBOWIĄZKOWE. Podczas zawodów sędzia reprezentuje nie siebie, ale delegującą go organizację. Należny emblemat powinno się zakładać z dumą. Dziwnej mody na sędziowanie bez odznaki – panującej na szczeblu regionalnym i lokalnym – nie da się usprawiedliwić względami praktycznymi (tłumaczenia „bo koszulka się niszczy”). Nawet w czasie ulewy najczęściej da się ją trwale przytwierdzić do stroju…
Poza tym odznaka świadczy o klasie sędziego, a zawodnicy, trenerzy, działacze, kibice i media naprawdę zwracają uwagę na ten detal. W piłce młodzieżowej brak odznaki (w połączeniu z młodym wyglądem sędziego) świadczy o tym, że to arbiter świeżo po kursie, pewnie jeszcze podatny na mobbing i krzyki. W ligach seniorskich wianek srebrny lub złoty wokół odznaki (już nie mówiąc o plakietce „FIFA”) dodaje sędziemu autorytetu (u innych uczestników meczu). Dlaczego więc pozbawiać się atutu?”